Tydzień startowy – 8 porad na udany start

Już w najbliższy weekend w całej Polsce zostaną rozegrane Biegi Tropem Wilczym.
W dzisiejszym artykule podpowiemy Wam, co zrobić by Wasz start był udany – czego należy unikać, a na co warto zwrócić uwagę w ostatnim tygodniu startowym?

1. Tapering. Zmniejsz objętość treningową o 30 – 40 % (do dnia startu). Dzięki temu organizm zdąży się zregenerować i złapię tzw. „świeżość”.
2. Superkompensacja. Na 3 – 4 dni przed startem wykonaj ostatni mocniejszy akcent treningowy. Może to być np. kilka krótkich odcinków w prędkościach startowych i ponad startowych.
3. Biegi w I zakresie intensywności. W ostatnich dniach przed startem wykonuj tylko spokojne biegi regeneracyjne (do 75 % tętna maksymalnego) oraz przebieżki w celu pobudzenia układu nerwowego.
4. Nie przesadzaj z treningiem. W ostatnim tygodniu nie jesteś w stanienie już nic wytrenować. Na bieganie mocnych treningów był czas. Teraz możesz tylko wypocząć i skoncentrować się na biegu.
5. Sen i odnowa biologiczna. W ostatnich dniach przed startem zadbaj o jakość snu. Przeznacz na sen 7 – 8 godzin dziennie. Udaj się do fizjoterapeuty na masaż regeneracyjny (najlepiej 3 – 4 dni przed startem).
6. Dieta i nawodnienie. Zwróć uwagę na jakość żywienia. Staraj się systematycznie nawadniać swój organizm. Nie „kombinuj” z dietą. Spożywaj tylko sprawdzone posiłki.
7. Higiena życia. Zaplanuj swój dzień tak aby mieć jak najwięcej czasu na odpoczynek i regenerację.
8. Pakiet startowy. Jeśli to możliwe obierz pakiet na dzień wcześniej. Oszczędzi Ci to niepotrzebnych nerwów i stresu w dniu startu. Zamiast stać w kolejkach będziesz mógł w tym czasie spokojnie przeprowadzić rozgrzewkę i przygotować się do biegu.

Ostatnie dni przed biegiem są bardzo istotne. To jak o nie zadbamy wpłynie w głównej mierze na nasz rezultat na mecie. Szkoda byłoby zaprzepaścić tygodnie solidnych treningów. Dlatego zastosowanie tych porad może pomóc Ci zrealizować Twój cel.