PORADY DO TRENINGU

PORADY DO TRENINGU

Tegoroczny bieg „Tropem Wilczym” już za nami, ale zachęcamy by nie rezygnować z aktywności fizycznej. Biegłeś już z nami? A może debiut jeszcze przed Tobą? Nieważne, ponieważ bez względu na doświadczenie, każdy biegacz potrzebuje mądrego i zrównoważonego treningu.  Poniżej zamieszczamy kilka zasad treningowych, które przydadzą się każdemu, kto chce biegać:

  1. Psychika odgrywa wyjątkową rolę podczas uprawiania sportu. W dużej mierze to od niej zależy czy trening bądź bieg będzie udany. Staraj się wyznaczać sobie podczas treningu cele trudne, ale jednocześnie możliwe do osiągnięcia.
  2. Pamiętaj o różnorodności treningowej – zmieniaj trasę, teren po którym biegasz, nie biegaj sam, a także baw się tempem podczas treningu.
  3. Technika biegu, nawet jeśli biegasz tylko rekreacyjnie jest bardzo ważna. Mocny brzuch, luźne ramiona oraz długi krok to składowe, które znacznie ułatwią ci bieganie. Skup się na mocnym poruszaniu rękoma w przód i w tył (niech one Cię prowadzą) przy zachowaniu luźnych barków, a także mocnym wyrzucie kolan w przód z wysokim ustawieniem pięt z tyłu.
  4. Ćwiczenia wzmacniające oraz ogólnorozwojowe są szalenie ważne. Dzięki nim, będziesz w stanie utrzymać prawidłową postawę podczas biegu, unikniesz bólów kręgosłupa oraz zapewnisz sobie głęboki, swobodny oddech, który przełoży się na twoją wydolność.
  5. Zawsze zjedz 1-2h przed treningiem lekki posiłek. Nie biegaj na czczo. Pamiętaj o nawadnianiu organizmu i jego kompleksowym, naturalnym suplementowaniu. Zadbaj, by twoje posiłki były zróżnicowane i bogate w elementy odżywcze. Po treningu warto zjeść białkowo- węglowodanowy posiłek.
  6. Obowiązkowym punktem treningu jest rozciąganie – poprawa mobilności i gibkości zapewni Ci dłuższy krok, dzięki czemu mniej się zmęczysz. Jest to również sposób na profilaktykę kontuzji.
  7. Używaj podczas treningu zegarka, dzięki któremu będziesz mógł kontrolować swoje tempo.
  8. Prowadź dzienniczek treningowy, w którym będziesz zapisywać przebieg każdego treningu. Pozwoli Ci to monitorować postępy oraz modyfikować trening w zależności od potrzeb.
  9. Dbaj o swoje zdrowie. Pamiętaj o rutynowych badaniach i wizytach lekarskich.
  10. Słuchaj swojego ciała i nie ignoruj niepokojącego bólu.