PKO Bank Polski zaprasza na V Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych będziemy obchodzić w tym roku również na sportowo. Przyłącz się do biegu Tropem Wilczym i wystartuj w niedzielę 26 lutego w jednym z 240 miejscowości w Polsce! Zawodom w wybranych lokalizacjach będą towarzyszyły akcje charytatywne „biegnę dla…”.

26 lutego 2017 r. po raz piąty odbędzie się ogólnopolski projekt sportowy Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym. Jego celem jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. W zeszłym roku uczestnicy wystartowali ze 160 miast z całej Polski oraz Nowego Jorku, Chicago, Londynu, Wilna, Grodna, Lidy, Żytomierza i Zdołbunowa. W tym roku zawody odbędą się w 240 miastach, również za granicą. Partnerem biegów jest PKO Bank Polski oraz Fundacja PKO Banku Polskiego.

PKO Bank Polski od wielu lat angażuje się w działania upamiętniające ważne wydarzenia z naszej historii. Żołnierze Wyklęci, którzy przez lata byli wyrzuceni ze świadomości społecznej, zasługują na takie upamiętnienie. Jedną z inicjatyw, którymi chcemy im oddać hołd jest bieg Tropem Wilczym. Zapraszamy do udziału w tym niezwykłym biegu, a także w innych wydarzeniach organizowanych z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – mówi Michał Kuczmierowski, dyrektor Pionu Marketingu i Komunikacji PKO Banku Polskiego.

 

We wszystkich miastach równolegle odbędzie się w południe bieg na 1963 metry – jest to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. „Lalek”. Tego samego dnia wystartują też zawody na innych dystansach. Dodatkowo biegom będą towarzyszyły pokazy grup rekonstrukcyjnych, czy gry terenowe. Zapisy odbywają się poprzez stronę www.tropemwilczym.pl.

 

Uczestników zachęcamy do udziału w akcjach charytatywnych „biegnę dla…”, organizowanych przez Fundację PKO Banku Polskiego. Tropem Wilczym pobiegniemy:

 

– w Dąbrówce koło Poznania dla 9-letniej Oli,

– w Gdyni dla nienarodzonego jeszcze Jasia,

– w Gliwicach dla 14-letniej Mai,

– w Grodkowie dla 13-letniej Darii,

– w Krakowie dla 7-letniego Maksa,

– w Markach dla 2,5-letniego Wojtusia,

– w Murowanej Goślinie dla 22-letniej Magdy,

– w Ostrołęce dla 2,5-letniej Dobrusi,

– w Wałbrzychu dla 3-letniej Karoliny,

– w Warszawie dla 13-letniej Julii,

– w Wielichowie dla 22-letniej Pauliny,

– we Wrocławiu dla 1,5-rocznej Amelki.

 

Jeśli określona liczba zawodników dotrze do mety z kartką na koszulce „biegnę dla…” i imieniem danego beneficjenta, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże tej osobie darowiznę. Kartki będzie można odbierać przed biegiem w biurach zawodów poszczególnych miast.

 

W tym roku obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie tylko na sportowo. PKO Bank Polski oraz Fundacja PKO Banku Polskiego wspierają wiele innych wydarzeń, m.in. udział w centralnych uroczystościach środowisk kombatanckich z Północno-Wschodniej Polski, czy odsłonięcie znaku Polski Walczącej na elewacji warszawskiej Willi Jasny Dom. W jej piwnicach, w 1945 r., mieściło się więzienie, w którym przetrzymywano i katowano ponad 1000 osób, w tym żołnierzy AK.

 

PKO Bank Polski jest również sponsorem koncertu „Wilczy ślad. Piosenki Niezłomnych”. Odbędzie się on w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im Agnieszki Osieckiej i zostanie wyemitowany na żywo w radiowej Trójce w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, 1 marca o godz. 21.00. Bank jest także partnerem akcji „Przywracamy godność bohaterom”. Inicjatywa będzie prowadzona przez Fundację Red is Bad, która 1 marca 2017 r. rozpocznie swoją działalność.

Więcej o programie „PKO Bank Polski Biegajmy razem” można przeczytać na stronach:

www.biegajmyrazem.pkobp.pl

www.bankomania.pkobp.pl/biegajmy-razem

www.facebook.com/PKOBankPolskiBiegajmyRazem

www.instagram.com/pkobiegajmyrazem