Nasi ambasadorzy

W gronie ambasadorów V edycji Biegu Tropem Wilczym są dziennikarze, aktorzy i inne postaci znane z polskiego życia publicznego.

Mocną grupę wśród tegorocznych ambasadorów tworzą aktorzy. Nie pierwszy raz Tropem Wilczym wspiera Jacek Rozenek, czyli m.in. głos Batmana z filmu „Batman v Superman: Świt sprawiedliwości” i Geralta z Rivii w grach komputerowych „Wiedźmin”. Do wspólnego biegania i poznawania polskiej historii zachęca Antek Królikowski, który zagrał m.in. w filmach „Karbala” i „Miasto 44”. Bieg zyskał też poparcie małżeństwa aktorów Dominiki Figurskiej (m.in. „Smoleńsk”) i Michała Chorosińskiego (m.in. „Czas honoru”).

Środowisko mediów reprezentują lubiani dziennikarze i prezenterzy telewizji publicznej Anna Popek i Tomasz Wolny, których m.in. można oglądać w „Pytaniu na śniadanie”.

Muzykiem, który pobiegnie Tropem Wilczym, jest Sylwester Domański – wokalista, kompozytor i autor tekstów, inicjator powstania zespołu „Fabryka”.

Kluczowym ambasadorem historycznym wydarzenia jest dr hab. Krzysztof Szwagrzyk – od kilku lat kierujący zespołem poszukującym tajnych miejsc pochówku ofiar reżimu komunistycznego. Dzięki jego pracy udało się odnaleźć i zidentyfikować szczątki legendarnych dowódców podziemia niepodległościowego, m.in. mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”, a także ostatniego dowódcę NSZ ppłk. Stanisława Kasznicę.

Jedynym żołnierzem zawodowym w gronie ambasadorów jest ppłk Grzegorz Kaliciak, przez wielu uważany za symbol współczesnego żołnierza polskiego. Wyróżniony m.in. w 2006 roku za ofiarność i męstwo podczas pełnienia służby w Iraku, gdzie kierował 4-dniową obroną ratusza w Karbali.

Trenerem biegowym Tropem Wilczym 2017 jest Jerzy Skarżyński, maratończyk, który może pochwalić się jednym z najlepszych wyników w historii najstarszego polskiego maratonu w Dębnie, gdzie trzykrotnie stanął na podium.

Mamy nadzieję, że z takimi ambasadorami bieganie i poznawanie historii jest jeszcze większą przyjemnością.