Najczęściej popełniane błędy w treningu biegaczy amatorów

Najczęściej popełniane błędy w treningu biegaczy amatorów.
Zastanawiasz się często jak to jest. Biegasz coraz więcej. Na każdym treningu dajesz z siebie wszystko, a progresu nie widać. Dodatkowo zaczynają dopadać Cię kontuzje, a Twoja motywacja do treningu znacznie spada.
W dzisiejszym artykule pokażemy błędy spotykane u biegaczy amatorów, które mogą być przyczyną Twoich niepowodzeń.
1. Brak periodyzacji treningu. Trenując przez cały rok w ten sam sposób organizm adaptuje się do wykonywanych jednostek treningowych, przez co jego rozwój jest ograniczony. Inaczej powinniśmy trenować w okresie przygotowawczym, startowym i przejściowym.
2. Stosowanie zbyt wymagających bodźców treningowych. Często brak wiedzy na temat swojego organizmu połączony z nadmierną ambicją prowadzi do wykonywania treningów ponad obecny poziom wytrenowania. Musimy pamiętać, że trening ma być budujący, a nie eksploatujący.
3. Szybka specjalizacja treningu. Środki i metody treningowe powinny być dobierane do obecnego poziomu wytrenowania. Intensywna specjalizacja w treningu może dać szybki efekt w postaci wyniku, ale wiąże się z wysokim ryzykiem kontuzji. Lepiej pracować spokojnie, patrzyć na swój progres i rozwój sportowy długofalowo. Przez co ryzyko kontuzji i przetrenowania będzie znacznie mniejsze.
4. Brak przygotowania ogólnego i siłowego organizmu. W trakcie biegu siły oddziałujące na ciało (układ mięśniowo – szkieletowy) są bardzo duże. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu siłowemu zabezpieczysz swój organizm przed urazami.
5. Brak badań okresowych. Często przyczyną braków postępów może być nie tylko źle wykonany trening (czy planowanie) ale również nieprawidłowości w wynikach badań krwi (dotyczy to np. problemów z gospodarką żelaza związaną z wydolnością biegacza).
6. Brak indywidualizacji treningu. Każdy zawodnik jest inny. Ma inne możliwości do wykonywania treningu i regeneracji. Dlatego plan treningowy powinien uwzględniać wszystkie zmienne występujące w treningu biegacza amatora. Tylko odpowiednio dopasowany plan będzie dawał progres, zdrowie i motywację.
7. Brak podstawowej wiedzy. Jeśli nie rozumiesz podstawowych pojęć z zakresu teorii i technologii treningu sportowego ciężko Ci będzie w świadomy sposób sterować swoim procesem treningowym. Znajomość takich pojęć jak: superkompensacja, adaptacja, struktura czasowa treningu itd. jest niezbędna.
8. Zbyt duża ilość startów. Włączenie do swojego planu treningowego zbyt dużej ilości startów znacznie utrudnia programowanie planu treningowego. Ponad to każdy start to duże obciążenie dla organizmu. To silny bodziec, który wymaga odpowiednio długiego czasu regeneracji.
9. Wygórowane cele. Trening to wieloletni proces. Zmiany powstające w organizmie zachodzą powili. Dlatego daj sobie czas na bieganie maratonów czy ultramaratonów.
10. Zaniedbywanie procesów regeneracyjnych. Nie sztuką jest zrobić dobry trening, sztuką jest go dobrze zregenerować. To dzięki procesom regeneracyjnym możesz wznosić się na wyższy poziom. Nawarstwiające się zmęczenie będzie w ostatecznym rozrachunku prowadziło do przetrenowania.
To tylko część błędów, które można zaobserwować w treningu biegaczy amatorów. Jeśli widzisz je u siebie to zastanów się jak możesz je wyeliminować. Bądź świadomy tego, co robisz. Wprowadź do treningu drobne zmiany, a może okazać się, że Twoja forma znacznie wzrośnie.
Damian Świerdzewski