Podróżnik Aleksander Doba powiedział, że każda wyprawa zaczyna się od pierwszego kroku z domu. Jednak zanim ten krok nastąpi, poprzedza go decyzja o wyjściu. Początkiem wszystkiego jest decyzja. Jak więc zacząć biegać?
Bieganie to przygoda, bieganie to sposób spędzania czasu wolnego, bieganie to rywalizacja, bieganie to spełnianie ambicji, bieganie to dbanie o zdrowie. Każdy biegacz posiada wachlarz powodów, dla których biega. Jeśli jednak ten sport jeszcze Cię nie pochłonął, a czujesz do niego lekki pociąg, spróbuj podjąć tę decyzję!
Regularne bieganie niesie za sobą mnóstwo pozytywnych skutków, które w zasadzie przenoszą się na każdy aspekt życia. Obciążenia i regularne treningi zwiększają siłę naszego ciała, wytrzymałość i szybkość. Jednocześnie proces treningowy wpływa na sferę nie-fizyczną: wraz z postępującymi wynikami sportowymi, zwiększa się nasza wiara we własne możliwości, zmniejsza stres i wzrasta poczucie szczęścia, spowodowane chociażby zwiększeniem w organizmie ilości endorfin, czyli hormonów szczęścia. O spalaniu kalorii chyba nie trzeba wspominać, prawda?
No dobrze, łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Jak więc zacząć?
- Zaproś do wspólnego biegu przyjaciela/przyjaciółkę lub znajdź grupę biegową w okolicy. W grupie raźniej i motywacja do działania większa!
- Nie zaczynaj za szybko! Marszobiegi to świetne rozwiązanie dla początkujących. Czyli pięć minut biegu, pięć minut marszu. W miarę upływu czasu, przerwy na marsz można skracać!
- Wyznacz sobie cel – przebiegnę ciągiem 5 kilometrów, wystartuję w zawodach za miesiąc, ukończę maraton w 4 godziny – ważne, żeby był wykonalny i ograniczony czasowo!
- Zaplanuj kilka wyjść na trening do przodu. Nie lubisz planów? Zaufaj intuicji i wychodź na bieganie, gdy tylko przyjdzie ci na nie ochota!
- Chwal się! Kto powiedział, że nie należy się przechwalać? Pokaż innym, że robisz postępy i motywuj ich do działania!
- Kup sobie porządne buty – Twój komfort i zdrowie są najważniejsze!
Tuż po II Wojnie Światowej, Żołnierze Armii Krajowej stanęli przed dylematem: podporządkować się sowietyzacji Polski i oddać broń czy rozpocząć nierówną, partyzancką walkę o wyzwolenie Polski z rąk ZSRR? Decyzja, obecnie trudna do wyobrażenia, została podjęta. Historia Żołnierzy Wyklętych może być jedynie opowieścią z książek ale może też stać się inspiracją do działania dla każdego z nas. Jak więc przekuć ją w coś znaczącego dla nas? Może wystarczy podjąć decyzję o wzięciu udziału w Biegu Tropem Wilczym, która rozpocznie wspaniałą, biegową przygodę na lata? Warto spróbować!