Dziesiąta edycja Tropem Wilczym – Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, tuż, tuż. Jeśli wykonaliście zaplanowany wcześniej trening rzetelnie, nie pozostaje Wam nic innego, jak spokojnie czekać na start. Jeśli nie wykonaliście treningu i chodzą Wam po głowie myśli, że może trzeba nadgonić trochę stracony czas i wyjść na ostry trening, uspokajamy – nie trzeba robić gwałtownych ruchów, lepiej zapoznać się z kilkoma wskazówkami przed startem:
- Przede wszystkim zadbajcie o spokojny i efektywny wypoczynek. Sen to najlepsze lekarstwo na wiele problemów, a w treningu odgrywa niezwykle istotną rolę. Sprzyja regeneracji (równie ważnej, co sam trening!), przyspiesza gojenie kontuzji i stanów zapalnych, które mogły pojawić się w trakcie treningu. Nie śpijcie jednak za długo – według wielu badań, optymalny czas snu dla dorosłego człowieka, to 7-9 godzin 😊
- Pamiętajcie o nawodnieniu! I nie mówimy tu o wypiciu butelki wody przed samym startem, co to, to nie! Oczywiście o prawidłowe nawodnienie organizmu należy dbać codziennie, a przed zaplanowanym wysiłkiem szczególnie o tym pamiętać na kilka dni przed. Lepiej nawodnisz organizm, gdy przez 2-3 dni przed startem będziesz pić wodę w ilości 2-2,5 litrów dziennie. Przed startem wypij szklankę wody z cytryną, filiżankę kawy – pobudzisz organizm i zwiększysz zdolności wysiłkowe.
- Nie eksperymentuj z jedzeniem! Ostatnie dni przed startem jedz sprawdzone posiłki – to, co lubisz i jesz regularnie. Pewnie słyszałeś o carboloadingu – zjadaniu dużej ilości węglowodanów, jako strategii na maksymalizację magazynowania glikogenu w mięśniach. To się sprawdza, ale u profesjonalnych sportowców szykujących się na długie dystanse – 10 kilometrów brzmi poważnie, ale wystarczy, że rano zjesz standardowe śniadanie.
- Rozgrzewka to podstawa każdego startu! Im dłuższy dystans, tym krótsza rozgrzewka. Przygotuje cię do wysiłku, a przy okazji zmniejszysz ryzyko wystąpienia kontuzji. Nie wiesz jak przeprowadzić ją poprawnie? Przyjdź na bieg wcześniej, a my zapewnimy Ci profesjonalną rozgrzewkę!
- Przygotuj swój strój startowy dzień wcześniej. Unikniesz niepotrzebnego stresu rano.
- Na starcie biegu ustaw się rozsądnie i według formy – im wyższa, tym bliżej startu. Jeśli nie walczysz o podium, przepuść szybszych biegaczy, jeśli jednak planujesz wygrać, zajmij miejsce w pierwszej linii. Pamiętaj o innych biegaczach, zasada fair play jest najważniejsza!
- Tempo biegu dostosuj do samopoczucia. Najlepiej zacznij wolniej, niż planowałeś – nie daj się porwać emocjom, bo zbyt szybki start spowoduje wzrost poziomu kwasu mlekowego w mięśniach, a to przełoży się na szybki spadek tempa biegu i ból mięśni. Mimo dobrego przygotowania, za szybki start może spalić twój końcowy wynik.
- Pamiętaj, że biegniesz, żeby upamiętnić Żołnierzy Wyklętych – to dla nich spotykamy się tego dnia, więc nawet jeśli nie będziesz zadowolony ze swojego wyniku – nic się nie martw, nie to było głównym celem 😊
Spotkajmy się 6 marca i pokażmy, szczególnie teraz, że jesteśmy wspólnotą i pamiętamy o swoich bohaterach!