6 porad dla biegaczy w okresie startowym

6 porad dla biegaczy w okresie startowym

Sezon startowy rozpoczął się na dobre. Macie za sobą biegi Tropem Wilczym. Przed Wami nowe cele do zrealizowania. Dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka porad, które pomogą Wam osiągnąć lepsze rezultaty w okresie startowym oraz cieszyć się nowymi życiówkami.

  1. Dbaj o higienę życia. Po wielu miesiącach ciężkich treningów organizm może być zmęczony. Pomimo tego, że jesteście w dobrej dyspozycji (formie) możecie być narażeni na infekcje. Dlatego zadbajcie o odpowiednie odżywianie, sen i regenerację. To wszystko pomoże Wam ustrzec się przed niepożądanymi infekcjami.
  2. Zmniejsz objętość treningową (tapering). Przed głównym startem dwa tygodnie wcześniej zmniejsz tygodniowy kilometraż o 20 %, a w ostatnim tygodniu 30-40 % (do momentu startu). Pozwoli Ci to złapać „świeżość” fizyczną i psychiczną. Intensywność treningowa powinna zostać na tym samym poziomie.
  3. Nie startuj zbyt często. Każdy start nawet treningowy powoduje, że Wasz organizm jest w trybie gotowości. Zbyt duża ilość startów spowoduje przeciążenie organizmu, co może doprowadzić do kontuzji.
  4. Jeśli już planujesz dużo startów stosuj tylko jedną jakościową jednostkę treningową w tygodniu, która podtrzyma Twoją dyspozycję startową. W pozostałe dni skup się na biegach regeneracyjnych z włączeniem rytmów.
  5. Na kilka dni przed startem duża ilość mocnych treningów nie ma sensu. W zamian skup się na odpoczynku i regeneracji.
  6. Przed głównym startem 3-4 dni wcześniej wykonaj mocniejszy trening. Ten bodziec powinien wywołać zjawisko superkompensacji, które pozwoli Ci być w optymalnej dyspozycji w dniu startu.

Post przy współpracy z http://nastepnykrok.pl.